מילון אונליין

  חיפוש ברשת      מילון

 

חלון – מילון עברי-אנגלי

Babylon Hebrew-Englishהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
חלון
nm. window, porthole, fenestra

חלון – מילון עברי-עברי

Babylon Hebrew Thesaurusהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
חלון
(ז') פתח בקיר, צוהר, אשנב, חלל בקיר, נקב לראייה; שטח ריבועי על צג המחשב

Wikipedia ויקיפדיה העברית - האנציקלופדיה החופשיתהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
חלון

חלון הוא פתח מתוכנן בקיר או בתקרה של מבנה, שמאפשר לאור, ולרוב גם לאוויר, להיכנס דרכו. על פי רוב, פתח החלון יכול להסגר והמושג "חלון" מיוחס הן לפתח, הן למכסה שלו והן למסגרת שלו.

להמשך המאמר ראה Wikipedia.org...


© מאמר זה משתמש בתוכן מ-ויקיפדיה® וכפוף לרשיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו GNU Free Documentation License וכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה
מילון אבן ספירהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
חלון
הכח מבחינת עביות המסך, הנבחן בע''ס דראש המדרגה או בע''ס דעגולים, הנה כח עביות זה המתפעל בהם עם האו''ח העולה אליהם ממסך, נקרא בשם ''חלון''. פירוש: כי או''ח הנדחה מבחי''ד מחמת עביותה, נעשה לבחינת כלי קבלה לאור העליון, במקום בחי''ד שהיתה כלי קבלה בא''ס ב''ה. והוא מטעם, שהאו''ח הוא באמת כלול מעביות דבחי''ד, מחמת שהיא המשיכה אותו אצלה מא''ס ב''ה. אמנם אין עביות זו ניכרת רק בכלים דגוף, להיותם מתפשטים ממטה למסך, דהיינו למטה מבחי''ד של ע''ס דראש, וע''כ עביות דבחי''ד שבמסך שולטת בהם, ולפיכך, נחשבים לכלים גמורים להתלבשות האור העליון בהם. משא''כ בע''ס דראש, שהן בהכרח למעלה מבחי''ד שלהן, אלא שאו''ח עולה אליהן ממטה למעלה, ואין עביות דבחי''ד שבמסך יכולה להתכלל ולעלות עם האו''ח, למעלה ממקומה, לט''ס ראשונות ממנה, ולפיכך, אין האו''ח הזה נעשה שם לבחינת כלים גמורים, אלא לבחינת שרשים לכלים בלבד. וע''כ נקראת התלבשות ט''ס באו''ח זה, רק בשם התקשרות. ועם כל זה, כלפי ט''ס דראש, נבחן גם האו''ח הזה, לבחינת ''כח של עביות'', כי על כן נעשה לכח התקשרות, עכ''פ, להתפיס אותם בנאצל. והנה כח זה מכונה בשם ''חלון'', כי בכניסת או''ח ואו''י להאיר את הכלים הזכים דעגולים, שאין בהם הכר של עביות כל עיקר, הרי כח של עביות שיש באו''ח, הוא שפל בהרבה מהם, וע''כ פחות ומשפיל את דופני הכלים דעגולים, ''דרך כניסתו בהם''. בדומה, לנקב וחור שישנו בחדר, שהוא פחת וחסרון בכותל החדר, אמנם הוא דרך כניסה לאור השמש. וכן כאן, הפחת והחסרון שנעשה בדופני הכלים דעגולים, מכח עביות שבאו''ח, אינו נחשב בהם כלל לחסרון, אלא לחלון, כי זולתו לא היה להם שום אור, שהרי אינם מקבלים שום אור, אלא דרך הקו, בכח מסך שבו. (תע''ס חלק ב'). הוא בחי''ג של ראש, המלובש באו''ח. (תע''ס חלק ג').

© 2007 מילון G בבילון אונליין - נתמך ע"י מילון בבילון 9