מילון אונליין

  חיפוש ברשת      מילון

 

לטינית – מילון עברי-אנגלי

Babylon Hebrew-Englishהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
לטינית
nf. Latin
 
טינית
nf. plasticine, modelling clay
 
לטיני
adj. Latin, Latinic, Hispanic, Hispano

לטינית – מילון עברי-עברי

Babylon Hebrew Thesaurusהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
לטינית
(נ') הלשון הרומית הקלאסית, אם הלשונות האירופאיות
 
טינית
(נ') פלסטלינה, חומר בצקי שאינו מתקשה, תחליף חמר לתרגול, חומר כיור
 
לטיני
(ת') שמקורו ברומי, שמוצאו מאיטליה הקדומה, השייך ללטיום (באיטליה)

Wikipedia ויקיפדיה העברית - האנציקלופדיה החופשיתהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
לטינית

לטינית (Lingua latīna, תעתיק: "לִינְגְּוַּה לַ‏טִינַה"), או בשמה האחר רומית, היא שפה מתוך קבוצת השפות האיטליות של משפחת השפות ההודו-אירופאיות. בתחילה נודעה הלטינית כשפת האזור במרכז חצי האי האיטלקי, האזור בו נמצאת העיר רומא, המכונה לטיום (כיום, מחוז לאציו באיטליה), אך מאוחר יותר כשהפכה לשפתה הרשמית של האימפריה הרומית, הופצה הלטינית באמצעות כיבושי הקיסרות לכל רחבי האימפריה. כיום הלטינית אינה שפה מדוברת, אם כי נעשים ניסיונות להחיות אותה.

מהלטינית המדוברת המכונה וולגרית ("עממית"), שהפיצו המתיישבים והחיילים הרומאים בשטחי האימפריה, התפתחו כל השפות הרומאניות המודרניות, בהן רומנית, איטלקית, ספרדית וצרפתית. כיום לטינית היא השפה הרשמית בקריית הוותיקן והשפה הרשמית של הכנסייה הקתולית בכלל. גם כשחדלה להיות שפה מדוברת, הוסיפה לשמש בכתיבת ספרות משפטיתמדעית ודתית, ולצורכי תקשורת בין מדינות שונות באירופה. השפעת הלטינית עדיין ניכרת בתחום הרפואה, האסטרונומיה ובתחומי מדע אחרים. כמו כן, מילים לטיניות חדרו לאוצר המילים של שפות רבות, בעיקר מונחים מדעיים וטכנולוגיים. בחלק מארצות אירופה השפה הלטינית עדיין נלמדת בבתי הספר, אם כי נוהג זה הולך ונעלם. באוניברסיטאות ברחבי העולם (בהן בישראל) מקובל להקדיש ללימודי לטינית ויוונית עתיקה חוג מיוחד במסגרת מדעי הרוח, המכונה לימודים קלאסיים.


להמשך המאמר ראה Wikipedia.org...


© מאמר זה משתמש בתוכן מ-ויקיפדיה® וכפוף לרשיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו GNU Free Documentation License וכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה
ynet אנציקלופדיההורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
לטינית (Latin)
 
לטינית, לשון השייכת לענף האיטלקי-רומני של משפחת השפות ההודו-אירופיות. במקורה - שפתם של בני העיר רומא, ועל כן נקראת גם "רומית". השם "לטינית" מקורו בשמו של חבל לטיום בו שוכנת רומא, שאליו התפשט השימוש בשפה מרומא.
במאה ה-1 לספירה הייתה...   רוצים לדעת עוד?© כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט  
© 2007 מילון G בבילון אונליין - נתמך ע"י מילון בבילון 9