מילון אונליין

  חיפוש ברשת      מילון

 

יהודים – מילון עברי-אנגלי

Babylon Hebrew-Englishהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
יהודי
n. Jew

יהודים – מילון עברי-עברי

Babylon Hebrew Thesaurusהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
יהודי
(ש"ע) עברי, מאמין בדת היהודית, בן לעם ישראל

Wikipedia ויקיפדיה העברית - האנציקלופדיה החופשיתהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
יהודים

יהודים הם קבוצה אתנית שמית שמקורה בתושבי ארץ ישראל בסוף האלף ה-2 לפנה"ס אשר לימים הקימו את ממלכת ישראל וממלכת יהודה. שמם של היהודים הוא על שם ממלכת יהודה, אשר נותרה לבדה לאחר חורבן ממלכת ישראל בשנת 722 לפנה"ס. במהלך התקופות ההלניסטית והרומית בארץ, השיגו היהודים עצמאות בימי החשמונאים. במקביל הם היגרו למצרים ולאנטוליה. בעקבות התבוסות מול הרומאים חל פיחות בכוחו ומעמדו של היישוב היהודי בארץ ישראל, ובתקופת שלטונה העוין של האימפריה הביזנטית הנוצרית הוא הפך לגורם שולי. במקביל, קהילות יהודיות התבססו בארצות שונות. על פי המקרא, מקור היהודים במשפחה מסופוטמית מראשית האלף ה-2 לפנה"סאבותיה של האומה הם אברהםיצחק ויעקב. מצאצאיו של יעקב התפתחו שנים עשר שבטי ישראל שגרו במשך מאות שנים במצרים, ובאמצע האלף ה-2 לפנה"ס הם יצאו ממצרים והתנחלו ברחבי ארץ כנען.

עם היותם קבוצה אתנית, היהודים הם גם קבוצה דתית, היהדות. במהלך ההיסטוריה הצטרפו לדת היהודית אישים בודדים וקבוצות שונות ונטמעו בה. במקביל, היו יהודים וקבוצות יהודיות שנטשו את היהדות. בשנת 2013 מספר היהודים בכלל העולם נאמד בכ-13.8 מיליון שהוא כ-0.18% מאוכלוסיית האנושות, כאשר במדינת ישראל חיים 43.4% מכלל היהודים בעולם.


להמשך המאמר ראה Wikipedia.org...


© מאמר זה משתמש בתוכן מ-ויקיפדיה® וכפוף לרשיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו GNU Free Documentation License וכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה
© 2007 מילון G בבילון אונליין - נתמך ע"י מילון בבילון 9