מילון אונליין

  חיפוש ברשת      מילון

 

ויילס – מילון עברי-אנגלי

Babylon Hebrew-Englishהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
ויילס
n. Wales, principality of the United Kingdom located in the western part of the island of Great Britain

ויילס – מילון עברי-עברי

Babylon Hebrew Thesaurusהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
ויילס
(ש"ע) אחת מארבע אומות המרכיבות את הממלכה הבריטית המאוחדת (נמצאת בצד המערבי של האי הבריטי), נסיכות של הכתר בריטי

Wikipedia ויקיפדיה העברית - האנציקלופדיה החופשיתהורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
ויילס

ויילסוולשית: Cymru - "קַמְרִי", באנגלית: Wales) היא חבל ארץ באי הבריטי המהווה חלק מהממלכה המאוחדת. מבחינה אתנית, תרבותית ופוליטית האומה הוולשית היא אומה קלטית. היא ממוקמת באזור הדרום מערבי של האי הבריטי וגובלת באנגליה ממזרח, בתעלת בריסטול מדרום ובים האירי ממערב ומצפון. ויילס היא הנסיכות הגדולה בעולם.

תושביה המקוריים של ויילס הם הקלטים, שהוולשים המודרניים הם צאצאיהם הישירים. אף על פי שוויילס חולקת בקרבה רבה את ההיסטוריה הפוליטית והחברתית שלה עם שאר בריטניה, ורובה המכריע של האוכלוסייה מדבר אנגלית, שמרו הולשים על זהות תרבותית מובחנת. הוולשית, השגורה בפיהם של כחצי מיליון מתושבי ויילס, זכתה למעמד של שפה רשמית בבריטניה, וזוהי השפה הקלטית המדוברת ביותר אחרי ברטונית. הוולשית היא גם אחת השפות האירופאיות העתיקות ביותר שעדיין נחשבת לשפה חיה. שלטי הדרכים והרחובות בוויילס כתובים באנגלית ובוולשית.

החל מהמאה ה-18 חלקים מסוימים של ויילס הפכו למתועשים מאוד והאזור כולו הפך לחשוב ביותר במהפכה התעשייתית, בעיקר בשל ייצוא כמויות גדולות של פחם ופלדה. ויילס המשיכה בהתפתחות צופה פני עתיד וכיום התעשייה בה ממוקדת בעיקר בענפי האלקטרוניקה והטכנולוגיה. למרות התפתחויות אלו, למסורות ולמנהגים הוולשים העתיקים יש עדיין מקום חשוב בתרבות המקומית.


להמשך המאמר ראה Wikipedia.org...


© מאמר זה משתמש בתוכן מ-ויקיפדיה® וכפוף לרשיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו GNU Free Documentation License וכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה
ynet אנציקלופדיההורד מילון בבילון 9 למחשב שלך
ויילס (Wales)
 
ויילס, חבל במערב בריטניה הגדולה, יחידה מדינית שהיתה עד 1284 ממלכה עצמאית. בירת ויילס - קארדיף. התושבים מדברים ולשית בצד אנגלית, ונהנים מאוטונומיה מוגבלת. עד היום מתנהל בה...   רוצים לדעת עוד? 
ויילס, אנדרו ג'ון (Wiles, Andrew John)
 
אנדרו ג'ון וַיילס (נולד 1953), מתמטיקאי בריטי, פותר המשפט האחרון של פֶרמָה; פרופסור באוניברסיטת פרינסטון. גילה כישרון מתמטי בגיל צעיר, והחל להתעניין במשפט פרמה כשהיה בן 10. מאז אמצע שנות ה-80 הקדיש את כל זמנו לבעיה זו, וב-1993 הכריז כי עלה...   רוצים לדעת עוד?© כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט  
© 2007 מילון G בבילון אונליין - נתמך ע"י מילון בבילון 9